Sudo’nun 41. sayısından kelimeler

Tarih: 17 Mayıs, 2012 | Yazar: Hasan Yılmaz

Ubuntu Türkiye tarafından hazırlanan aylık e-dergi Sudo‘daki 7 kelime karşılığı:

dash (ana seçke): Unity ortamında ‘Super’ tuşuna basıldığında çıkan son kullandığım dosyaları, uygulamaları görüp seçmemize ve videoları, dizinleri, dosyaları arayıp bulmamıza yarayan alan. Yapılan anket sonucu karşılık olarak Ana Seçke kullanılacaktır.

heads up display (akıllı seçke): Ubuntu 12.04 ile gelen çok kullanışlı bir ana seçke türevi. ‘Alt’ tuşuna basıldıktan sonra hangi uygulamaya odaklanılmış ise onun simgesi ile o uygulamanın menü komutlarını yazarak arayabileceğimiz bir seçke açılıyor. Bu seçke ile aynı zamanda sistem tepsisindeki göstergelerin komutları da uygulanabiliyor. Bu kullanılan komutlar bir sonraki arama sonuçlarında (bulanık mantığın doğru değerlemesine göre) daha üst sıralara çıkıyor. Yapılan anket sonucu karşılık olarak Akıllı Seçke uygun görülmüştür.

folder (dizin): Çok bildiğimiz bir kelime. Klasör olarak çevriliyordu. Ancak Türkçe karşığılı Dizin. Nautilus çevirilerinde dikkat ettiyseniz tüm çeviriler dizin olarak değiştirilmiştir.

frame rate (kare oranı): Dizi ve film izlerken karşımıza çıkan bir terim. Karşılığı (kulanıldığı yere göre değişebiliyor;) Kare Oranı ya da Kare Hızı’dır. Hatta altyazı ararken videonun ‘fps’ değerine bakarız. Yani ‘frames per second’ açılımıyla saniye başı kare sayısı.

indicator (gösterge): Sistem tepsisinde çeşitli uygulamalar hakkında bir durum bilgisi veren ve uygulamanın bazı özelliklerini kullanabilmemizi sağlayan araçlar için kullanılan Türkçe karşılık, Gösterge.

column (dikeç): Çizelgelerde karşılaşılan bu kelimeyi sütun olarak biliyorsunuz daha çok. Asıl işimiz Dikeç’ler sayesinde oluyor.

detail (ayrıntı): Ayrıntılara dikkat ediyor musunuz? Detaya girebilirsiniz ancak ayrıntılar fark yaratır..

Ana Konu: Yabancı kelimeler

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.